Scroll to top
© 2019, b.i.r Agency | Brand in Royalty
Share
en tr

Sinema Filmi Yapımında; Film Finansmanı, Sponsorluk ve Marka Yerleştirme, Bölüm 2

 

Film Yapımında; Film Finansmanı, Sponsorluk ve Marka Yerleştirme başlıklı konumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu blog yazımızla yeni karşılaşan okurlarımız için dünyada filmler nasıl yapılıyor, dünyada ki en büyük firmalar ya da büyük bütçeli bağımsız filmler nasıl yapılıyor, filmlerin finansmanı nasıl oluşuyor ve yatırımlarını nasıl gerçekleştiriyorlar gibi birçok sorunun cevapları hakkında bilgiler paylaştığımızı belirtmek isteriz. Ve bu blog yazımızı okumadan önce Film Yapımında; Film Finansmanı, Sponsorluk ve Marka Yerleştirme, Bölüm 1 başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu blog yazısı serimiz bu konularla ilgili olan herkes için birçok soruya cevap olacaktır ancak bilinmelidir ki bu cevaplar ciddi ve büyük bir araştırmanın ve deneyimlerimizin en özet halidir.

Marka yerleştirme ya da ürün yerleştirme konusu ile sponsorluk konusu genelde aynı anda ilerler ve süreç senaryonun bitimi ile başlar. Çoğu zaman stüdyo yapımcıları, senaryo yazımı esnasında ve yapımın her aşamasında bu konularda ajanslardan danışmanlık alırlar. Ancak en ciddi çalışma senaryo bittiği anda ajans tarafında başlamış olur. Ajans filmin senaryosunu, oyuncu anlaşmalarını, çekim tarihlerini, yayın tarihini, film içi lisans oluşturabilecek alanları hemen her şeyi marka yerleştirme ve sponsorluk açısından değerlendirmeye tabi tutar. Dünyada çok az ajansın yapabildiği bu işin en önemli sırrı ise hem sinematografiye hem de iletişimin reklamcılık koluna hakim bir ajansın bulunma zorluğu diyebiliriz.

Birçok ajans sinema filmleri üzerinde çalışırken sponsorluk ve marka yerleştirmeyi finans bulmak gibi değerlendirir. Bu yapılacak en büyük yanlıştır. Sponsorluk ve Marka yerleştirme tamamen yapımın kalitesini arttırırken markalara değer katacak organizasyonları gerçekleştirme işidir diyebiliriz. Marka ne kadar özel ve güzel bir iş ile birlikte olursa o kadar mutlu olacaktır. Aynı şekilde film ne kadar güzel olursa, onu izleyen seyirci de içinde ki tüm unsurlardan doğal olarak markaların kullanılan ürünlerinden mutlu olacaktır. Bu iş herkesin kazandığı mutlu olduğu bir yapıdır. O sebeple sizlerde bilirsiniz ki herkesi mutlu etmek zor bir iştir. İşte bu noktada doğru ajansla iş birlikteliği sağlandığında film yapımında ne kadar sponsorluk ve marka yerleştirme ücretleri alınabileceği ve nasıl bir çalışma yapılacağı çok net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Genel olarak stüdyo yapımcıları bu konuları ciddi bir şekilde ajansları ile yönetirler. Çünkü filmin çekimlere başlamadan alacağı en büyük finansman desteği marka yerleştirme sponsorluktan gelecektir. Stüdyo yapımcıları bu konularda bir tek noktada diğer bağımsız yapımcılardan ayrılırlar. Genelde sponsorluktan çok yatırımcı ortağa ve Marka Yerleştirme işine odak olurlar. Bu noktada bilinmesi gereken çok önemli bir nokta var. Sponsorluğun filmin dışına marka yerleştirmenin filmin içine müdahil olmak manasına geldiğini bilmemiz gerekir. Sponsor olan markalar filmin içinde aynı anda çoğu zaman yer almazlar. Bu durum genel olarak iki işin amacının açıkça hukuksal farklılığından kaynaklanır. Sponsorluk, bir yapımı karşılık beklemeksizin destelemek manasına gelir. Bir nevi yardım gibi. Bu yardımı sadece PR odaklı duyurmak üzerine ve filmin bütünün gerçekleşmesi hedefine odaklıdır. Bu sebeple sponsorluk yapan firma vergisel indirimler faydalanır. Bu sayede hem filmi destekler hem de markasının sosyal sorumluluk açısından sanata ve topluma duyarlılığını basın yolu ile duyurma şansına sahip olur. Bunu yaparken aynı zamanda yapmış olduğu masrafları gelir vergisine mahsup edebilir. Bu noktada markanın filme müdahale etme şansıda pek olmaz. Sadece sanat eserine odaklı ve sanat eserinin en güzel gerçekleşmesine odak olur.

Sponsor firmaların bu yaklaşımı sayesinde toplumun kültürel gelişimine büyük katkı sağlarken, imajına büyük fayda oluşturur ve en önemlisi vergisel indirimlerden dolayı nerede ise şirkete ek bir bütçesel yük oluşmaz. Sinema filmine sponsor olan firmaların iletişim açısından kazançlarını sıralamak gerekirse; sponsorluk yaptığının duyurulması, filmin yapımcısının ve ekiplerinin markanın desteğinden bahsetmesi, markayı filmin basın toplantılarında öne çıkarılması, çeşitli organizasyonlarda markaya (gala, ön gösterim vb.) logo gösteriminde öncelik verilmesi, filmin ilanlarında sponsorun logosunun kullanılması, sosyal manada imajının yükselmesi gibi birçok kazanım sağlanabilir. Stüdyo yapımcıları ise kendi markaları dışında başka bir markanın bu alanları kullanmasına gerek duymazlar hatta istemezler. Çünkü marka yerleştirme konusunda hem markaları filmin içine en doğru şekilde konumlandırırlar hem de marka yerleştirme ile birlikte çok ciddi bir finansman elde ettikleri için sponsorluk gelirleri üzerinde durmaya bile gerek duymazlar. Stüdyo yapımcılarının finansman açısından odak noktaları, Marka Yerleştirme, Lisans kazanımları, Ürün Geliştirme ve Ortak Yatırımcılardır. Filmlerin logolarını yaptıktan sonra her aşamada bu konularda tekliflere açıktırlar. Bir filmin yayına çıkacağı güne kadar bu finansman aletleri kullanılır.  Son 20 yılda yapılan birçok filmin marka yerleştirme ve benzeri finansman çalışmalarıyla yapım bütçesinin çok üstünde gelir elde ettiklerini araştırmalarımızdan ve kendi çalışmalarımızdan yakinen biliyor ve şahit oluyoruz. Ayrıca bildiğiniz üzere ajansımız bu hizmeti uluslararası standartlarda Türkiye’de verebilen şu an için tek ajans diyebiliriz.

H.A.

 

İlgili Yazılar