Scroll to top
© 2019, b.i.r Agency | Brand in Royalty
Share
en tr

Reklamcılıkta Bilişim Çağı

Reklam Filmi Çekimi, Yapımı, Tasarımı, Kreatifi

Kelimelerin gücünün ihtişamı dünyayı değiştirirken, görselin gücü dünyanın geleceğini değiştiriyor… İnsanların görsele dair duyarlılığı daima düşüncenin eşsiz uzayında gezebilmelerini sağlamıştır. Bu yolculuk döngülerini çok kolay anlamalarına yol açmıştır.

Bir algının kısa zamanda oluşmasını istediğinizde bu ancak hikaye anlatıcılığı ile vücut bulacaktır. Hikaye mi yoksa reklam mı? Reklam filmi bir hikâyeden öte didaktik mesajların kısa sürede beyne tekrar tekrar enjekte edilmesidir. Hikâye veya içerik olmanız ise bir kerede akılda kalmanız ve ana mesajınıza dair ihtişamlı bir deneyim oluşturmanızı sağlar.

İşte bu sebeple reklam filmi çekmek yerine hikaye anlatmalısınız ya da içerik olmalısınız. İnsan odaklı deneyimler yaşattığınız içerikleriniz sayesinde sadece akıllara değil gönüllere girersiniz ve uzun zaman orada kalıcı olursunuz.

Peki bunu nasıl yapacağız? İlk olarak geleneksel kreatif veya strateji ajanslarının iletişim kavramlarından uzaklaşmamız gerekir. Geleceğin dünyasının çok hızlı şekillendiği bu deneysel dünyanın döngüsünü keşfetmek ve kendi döngünüzü yaratmanız öyle kolay değil. Yine de çok fazla yol var diyebilsek de bu yollardan hangisi sizin için kalıcı geleceği inşa edebilecek keşfetmeniz gereken en büyük sorunsal. Tüm bunları markamız ve ürünümüz için yenilenen dünyamızın kavramsal yolcuğu içinde doğru planlamak, en iyi stratejileri oluşturmak ve hikayemizin döngüsünü yaratmak zorunluluğundayız.

Şimdi en baştan beri söylediklerimizi daha da iyi açalım. Apple içerik olmak için nasıl filmler yaptı? Ya da Starbucks bütün dünyayı tavlamak için nasıl ve hangi içeriklerle birliktelikler gerçekleştirdi? Ya içerik oldular ya da içeriğin bir parçası. İşte tam da bu noktada duran markaların işlerinden birkaç örnek paylaşıyoruz.

Reklam çekmek yerine içerik oluşturmalıyız ve unutmamalıyız ki onların prodüksiyonlarını gerçekleştirmek bize çok ciddi maddi kazançlar sağlar. Düşünsenize kendiliğinden yayılacak viral bir içeriğiniz felsefenizin tüm dünyaya yayılmasını sağlıyor. Bunu yapabilen ajanslar ve bu yolu tercih eden markalar maalesef çok az. Ama bu yolu tercih eden markalar asla unutulmaz olmanın yolunu çoktan buldular. Hemen hemen son 20 yılın yükselen tüm markaları hikayeleri sayesinde var oluyorlar. Düşünün bir kere, internette sosyal kampanya videolarından, kısa filmlere, web dizilerinden viral filmlere, anlatıcı öğretici içeriklerden röportajlara, yemek tariflerinden, meydan okuma kampanyalarına hatta sinema filmi yapımlarına kadar görsel hikaye anlatıcılığını yapan markalar unutulmaz olmayı başarıyor.

Dünyada bu işi hakkıyla yapmak için yola çıkmış ender ajanslardan biri olan b.i.r ajans; markalara içerik stratejisi geliştirmekten, film prodüksiyon hizmetine kadar geniş bir perspektifte hizmet veriyor.

Şimdi düşünün markanızın ürün satışını arttırmak ya da imajını yükseltmek istiyorsunuz.. Reklam yapıp büyük bütçeler harcayıp sonrasında reklamın devamlı yayınını yapamadığınızda unutulmak mı istersiniz? Tabii ki kimse bunu istemez. Ancak başka yol sunan ajanslarda maalesef çok az. Devamlı reklam filmi odaklı medya planlama satın alma ile yapacağınız iletişim her zaman pahalıya patlayacaktır. İnsanların kendiliğinden merak edip baktığı içerikler üretmek, daha da açık ifade ile söylersek kreatife daha çok değer verip strateji ve kreatifi aynı anda içerik odaklı ele almak seçilecek en efektif yoldur.

Bu bakış açısıyla hem prodüksiyon bütçeleriniz hem de medya planlama satın alma bütçeleriniz oldukça düşecektir. İnsandan insana (human to human) pazarlamanın en önemli noktası insanların gitgide otodidaktik (kendi kendine öğrenen) olmaya başladıklarını anlamaktan geçer. Artık, insanlar hikayelerle öğrenmeyi, deneyimlemeyi daha çok seviyorlar. Otodidaktik insanlığın dünyasında reklam yapmanız onları hiç anlamadığınız manasına gelir.  Onlar internetten haber alır, okur, öğrenir ve bunu en çok işitsel ve görsel olarak yaparlar. Hatta birbirleri ile paylaşır birbirlerine öğretirler. Bunun en büyük sebebi ise ‘’insan deneyim ihtiyacının’’ her geçen gün artmasıdır. Artık koca bir dünyanın milyarlarca farklı yaşam tecrübesini bir tek hayata sığdırmamızın imkansız hale geldiği dünyamızda en hızlı deneyimi video görseller sunmakta.

Tüm bunları düşündüğünüzde yapılması gereken basit ve en iyi strateji, en az harcama yaparak en çok insana ulaşmaktır ve en fazla etkileşimi ancak ve ancak içerik odaklı oluşturulmuş prodüksiyon sağlar. Bütün yaratım süreçleri, prodüksiyon maliyetleri bu şekilde planlanırsa medya planlama satın alma ücretleri oldukça düşecektir. Artık reklam yapmayıp hikayemizi doğru bir dille anlatacağımız; tanıtım filmi, reklam filmi (bize göre içerik filmi), web dizileri (webisode), challenge, viral film gibi yapımları marka yerleştirme felsefesi ile yapma zamanıdır. Bunu yapmak için hem iletişim bilimini, hem de içerik yaratmayı çok iyi bilen bir ajansla çalışmalısınız.

Birçok ajans reklam filmi prodüksiyon yaklaşımlarının değişmesiyle nasıl bir yolculuğa çıkacağını bilemezken, dünyada bu yaklaşımların gelişmesine öncülük edip cesur davranan ajans sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek nitelikte. Yapılan işlerin doğası dolayısıyla geleneksel birçok ajans ise bu değişime mecburiyetle uyum sağlamak zorunda kalıyor. Ancak kuruluş genlerine bu yaklaşımı yerleştirmemiş ajanslar bugün ki yaşanan değişimden sonra uyum sağlayıp, geleceği yakalama konusunda hem kendilerine hem de markalarına oldukça sorun yaşatacakları da ortada.

Bizim bakış açımız içerik konusunda profesyonel olmayan ajansların artık yeni düzende pek şansı kalmadığıdır. Ya içerik geliştirmeyi içerik geliştirenlerle birlikte çalışmayı ve markalar için döngü yaratmayı öğrenecekler ya da hızlıca tanınan ve sonrasında hemen yok olan oldukça çok markayı hayatımızda görmeye devam edeceğiz.

Marka oluşturmak, oluşan değeri yükseltmek ve satışlara döngüsel katkı sağlamak çağımızın olmazsa olmazları arasında oldu. Markalar, ürünler, deneyimleyen etkileyiciler, tüketiciler döngüsel bir yaşam şekli oluşturmuşken iletişim biliminin bu yaklaşımın dışında hareket etmesi beklenemez.

b.i.r Ajans olarak profesyonel olarak iletişim biliminin çok hızla değiştiğini bundan 10 yıl kadar önce gördük. O sebeple bütün strateji, kreatif ve yapım tarafımızı bu konularda yıllarca süren çalışmalarımızla dizayn ettik. Belki de dünya da bu şekilde kurulmuş ilk ajansız bile diyebiliriz. Markaların değerinin artmasını ve kaliteli içeriklerin oluşmasını önceleyerek iletişimi döngüsel olarak tasarlıyoruz. Reklam yaparak marka olmak için doğrusal enerji harcamak mı yoksa içerik olacağınız hikayenizi oluşturarak döngüsel büyümeyi yakalamak mı? Biz daima döngüsel tarafta çalışacağımız doğru markalar yolculuğumuza devam ediyor olacağız. Sizi de bekleriz.

İlgili Yazılar