Scroll to top
© 2019, b.i.r Agency | Brand in Royalty
Share
en tr

Marka Yerleştirme (Ürün Yerleştirme) Nedir?

Genel olarak b.i.r Ajans’ın en çok karşılaştığı sorulardan biri de, Marka Yerleştirme nedir? Baştan söyleyelim bu yazımızda da marka yerleştirme vardır 🙂 

Temel olarak bir markanın içeriğin içinde içeriğin ana mesajının önüne geçmeden ve kendi imajını zedelemeden bulunmasına marka yerleştirme diyebiliriz. Burada önemli olan kelime “içerik” tir. Yabancı terim olarak Content dediğimiz içerik kelimesinin manası daha çok dijital dünyada seo için oluşturulan çalışmalar olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Ancak içerik kelimesinin bundan çok daha fazla anlamı vardır. Eser niteliğine haiz, üreten kişiye münhasır özellikler taşıyan her türlü üretim aslına bakılırsa eserdir. Bir kitap, blog yazısı, dizi film, sinema, etkinlik, spor yarışmaları, program, belgesel, dijital videolar, resim, seo metinleri, dijital oyunlar vb. herşeyi kapsayan bir kelimedir “içerik”. Ajans dünyasında reklam verilen, sponsor olunan, mecraya dönüşmüş her şeye de içerik denilebilir. Şimdi şöyle düşünün, bir haber programında haber niteliği taşıyan içerik izliyoruz ve bu haberde bir markanın yeni buluşundan söz ediliyor. Bu durum içeriği bozmadan, içeriğin içine markanın olumlu bir şekilde yerleşmiş olmasını sağlar. Buna marka yerleştirme deriz, ancak haber niteliği dışında tanıtıcı bir şekilde ürün ve markadan bahsedilirse o zaman tanıtım yapmış oluruz. İçeriğin ana görevi dışına çıkmış oluruz. Buna ise reklam denir. Ayrıca aynı programı bölüp, ayrık bir alan oluşturup bu ayrık alanda da markanın reklamını verebiliriz. Bu durumda da geleneksel reklam yapmış oluruz. 

Marka yerleştirmenin asıl amacı içeriği öncelemek onu zenginleştirmektir. İçeriğin ana mesajına veya görevine hizmet edecek şekilde marka konumlanır. Bu sayede hem içeriğin kalitesi artmış olur hem insanlar daha kaliteli bir içerik izlemiş olur.  Markada bu sayede insanlarla insan odaklı doğru bir iletişim kurma şansı yakalamış olur. Bir sinema filminde kahramanın kız arkadaşının gözüne girmek için klas bir marka takım elbise giymesi, bir dizide güzel bir dansçının gösteriye çıkmadan önce makyaj yapması ya da sahilde otururken güneş gözlüğünü takması hemen hepsi marka yerleştirme olabilir. Önemli olan yapılan işin önce içeriğin kalitesine hizmet etmesi ve içeriğin bütününün önüne çıkmamasıdır. 

Günümüzde yapılan birçok araştırma gösteriyor ki artık markaların çok büyük bütçeler harcayacak satın aldıkları reklam alanları müşteriler için çokta fazla birşey ifade etmiyor. Her geçen gün daha kreatif, daha ünlü, daha çok satın alma üzerine bir yarışa dönüşen geleneksel reklamcılık insanları kendinden çok daha fazla uzaklaştırıyor. Çoğu marka doğal olarak bugünlere gelmesini sağladığını düşündüğünü geleneksel reklamcılığı bırakamıyor. Bunun iki ana sebebi var, birincisi oturmuş düzenin verimli datası ikincisi ise marka yerleştirme işinden anlayan yetişmiş ajans ekiplerinin çok az olması. Verimli data sayesinde markalar geleneksel reklamcılık satın almalarının sonuçlarını yaklaşık olarak tahmin edebildiklerini sanıyorlar. Ancak gün geçtikçe bu tahminleri tutturmak çok daha zorlaşıyor. Çünkü insanlar reklamlardan kaçıyor. İçerik içinde doğru marka yerleştirme yapmak ise her geçen gün daha fazla kazanca sebep oluyor. Marka yerleştirmenin nimetlerinden faydalanan birçok marka ise bu faydalar konusunda oldukça ketum. Sebebi ise sağladıkları faydayı dünyanın tüm markalarının öğrenmesini pekte istememeleri. Doğrusal ekonomide bu durum kısa sürede dünya markası olmayı başarmış markaları düşündüğünüzde ise çok doğal. Marka yerleştirme yöntemini kullanarak dünya markası olabilme yolunda hızla ilerleyen markalara baktığımızda Apple’dan Starbucks’a kadar bugünün en güçlü markalarını görebiliriz. Neredeyse çok az geleneksel reklam yaparak dünya markası olmayı başaran bu markalar bugün dünyanın en çok tanınan markaları. Bugün sadece seo içerikleri oluşturarak, influencerlarla çalışarak ve bu içeriklerin içinde marka yerleştirme yaparak dünya markası olabiliyorsunuz. Artık dünya öyle bir noktaya geldi ki 100 milyon dolar bütçesi olan bir sinema filminde 150 milyon dolarlık marka yerleştirme yapılabiliyor. 

Profesyonel marka yerleştirme işlerini doğru ve efektif gerçekleştirmek için dünya da çok az ajans olmasıda bütün markaların bu yeni iletişim şeklini doğru kullanamamalarına sebep oluyor. Eğer markanızı hızlıca büyütmek ve tüm dünyada tanınır hale getirmek istiyorsanız en etkili yol marka yerleştirmedir. Bu alan birçok marka için büyük şanstır. Tek problem ise ücretlendirme, raporlama, hedefleme veya kreatif konularda profesyonelleri bulmak oluyor. Artık markalar için iki yol vardır hatta mümkünse bu iki yolu da tek yol gibi görmeliler. Ya içerik olacaklar ya da içeriğin parçası. Eğer hem içerik olur hem de içeriklerin parçası olabilirlerse demek ki doğru marka yerleştirme stratejileri geliştirmiş ve gerçekten marka değerlerini büyük katkı sağlamış olacaklardır. 

b.i.r Ajans olarak bizim görüşümüz geleneksel medya enstrümanlarının hemen hepsi kısa zaman sonra yerini marka yerleştirme teknikleriyle yapılan iletişim şekline bırakacaktır. Bunu anlamak için dünyanın en büyük marka listesinin en başında ki 10 markaya bakarak ne kadar efektif sonuçlar alındığını görmeniz mümkün. Google, Amazon, Apple, Microsoft ve devam eden sıraya baktığınızda neredeyse birçok markanın reklam filmleri ile karşılaşmanız çok zordur. Ancak bu markaları filmlerde, dizilerde, kitaplarda, dijital içeriklerde çokça görürsünüz. Şimdi bunların hepsi teknoloji markası dediğinizi duyar gibiyim. Evet hepsi günümüzün en son teknolojilerini üreten ve en son iletişim şeklini tercih eden markalar. Bu arada bir içerik üretim markası olan Disney 25. ve bir kahveci dükkanı olan Starbucks ise 31. sırada. Konuya doğru açıdan bakarsanız zamanın ruhunu yakalayan markaların dünyanın en değerli markaları listesinde nasıl yükseldiğini de anlarsınız. Unutmadan bu yazıda adı geçen markaların nerede ise reklam filmleri yok denecek kadar.

İlgili Yazılar