Scroll to top
© 2019, b.i.r Agency | Brand in Royalty
Share
en tr

Marka Yerleştirme Neden Filmlerde Kullanılmalıdır?

Marka yerleştirme hakkında gerçekten yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor musunuz? Henüz ülkemizde bilinen terimiyle ürün yerleştirme ya da bizim deyimimizle marka yerleştirme işi tam anlamıyla anlaşılabilmiş değil. Bu yüzden yanlış uygulamalara sık sık rastlamak mümkün. Sektörün tam ve düzgün bir biçimde işleyebilmesi ve hatta sektör olabilmesi için mutlaka marka yerleştirme ajanslarıyla çalışılması gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Bu sayede tarafların hakları garanti altına alınmış ve profesyonel şartlarda sözleşmeler üzerinden iş yapılmış olur.  ABD’ye baktığımızda bu sektöre ne kadar önem verildiğini görebiliyoruz. Sektördeki kazançların her sene bir öncekini katladığını açıklanan rakamlardan anlamak hiç de zor değil. Aslında izlemiş olduğunuz, gişe rekorları kıran neredeyse tüm Hollywood filmlerinde marka yerleştirmeler (ürün yerleştirmeler) bulunuyor. Peki siz 2017’de vizyona giren filmlerde bunlardan kaçını fark ettiniz?

2017 yılında Oscar almış ‘’La La Land’’ filmini mutlaka duymuşsunuzdur. Filmde Toyota markasının Prius modeli kullanılmış. Ana karakter vale görevlisinden, Prius’un anahtarını ister ve böylece marka filmin içine iyi bir biçimde sindirilmiş bir şekilde karşımıza çıkar.

Marka Yerleştirme
Marka Yerleştirme

‘’Lion’’ filmine baktığımızda ise, yine başarılı bir marka yerleştirme (ürün yerleştirme) çalışması görürüz. Saroo adında 5 yaşında Hintli bir çocuk Kalküta’da kaybolur, kaybolduktan tam 25 sene sonra ailesini bulmak için yola çıkar. Bunun için de HP laptop kullanır. Aynı zamanda Google Earth ve Windows OS marka yerleştirmelerini de (ürün yerleştirme) görmek mümkündür. Bu marka yerleştirme örneğinde de marka senaryoya tam olarak entegre olmuştur ve senaryoyu destekler.

Marka Yerleştirme
Marka Yerleştirme

‘’Logan’’ filmi ise marka yerleştirme (ürün yerleştirme) için en çok para harcanan filmlerden biridir. Filmde ana karakterin kullandığı Ford araba için yapım şirketine 1 milyon dolar ödendi. Yan karakterin kullandığı ve film boyunca toplamda 3 dakika gördüğümüz Chevrolet marka araba için ise bu rakam 750 bin dolardı. Özellikle Wolverine karakterinin filmin ilk yarısı boyunca kullandığı Chrysler marka araba için yapım şirketine ödenen miktar 2.1 milyon dolar oldu. Bu örneklere baktığımızda marka yerleştirme yapılırken ürünü filmde hangi karakterin kullanacağı ve filmde markanın ne kadar görüneceği gibi faktörlerin de fiyat açısından değişime yol açtığını görebiliyoruz.

Marka Yerleştirme
Marka Yerleştirme

Markalar Hollywood filmlerine yaptıkları marka yerleştirmelerle (ürün yerleştirme) tüm dünyada çok daha fazla tüketiciye ulaşmayı amaçlıyorlar. Peki sizce neden bu yolu tercih ediyorlar? Cevap aslında çok basit…

Bir reklam filmini sadece televizyonda izleyen insan sayısı on beş milyonken, bir filmi en az bir kere sinema salonunda ya da DVD’de izleyen kişi sayısı yüz yirmi milyondur. Bu yüzden markalar için tüm dünyada gösterime girecek filmler için yapılacak marka yerleştirmeler (ürün yerleştirme) hem daha kârlı hem de kitle büyüklüğü açısından çok avantajlı.

Normalde reklamlar insanların kaçtığı bir şeyken, sevdikleri ve etkilendikleri bir filmin içinde yer aldıklarında insanlar için kullanılan markayı çekici bir hale getirebiliyor. Bu da zaten marka yerleştirmenin en büyük avantajı. Filme giden izleyici kitlesi, filmde kullanılan markalar hakkında son derece pozitif düşüncelerle ayrılıyor. Yapılan araştırmalara bakıldığında da marka bilinirliğinin en az %20 oranında arttığını görüyoruz.

Tüm bunlara bakıldığında, sonuç olarak marka yerleştirmenin karşılıklı fayda sağlayan, iletişimin yeni bir şekli olduğunu görüyoruz. Markalar, prodüksiyon şirketleri ve içerik sahipleri iletişimin yeni şekli olan marka yerleştirmeyi doğru yapmak istiyorlarsa, profesyonel ajanslar üzerinden yapmaları kaçınılmaz bir gerçektir. Böylece, hem herkes için faydalı işlerin oluşmasına, hem de izleyiciler üzerinde olumlu etkiler yaratabilmeye imkân sağlanmış olur. Marka yerleştirmenin Türkiye’de sağlam temeller üzerinde büyümesi ve markaların tüketicileriyle eğlenceli içerikler üzerinden iletişim kurması sektörü çok daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

İlgili Yazılar