Scroll to top
© 2019, b.i.r Agency | Brand in Royalty
Share
en tr

Göze Batan 10 Marka Yerleştirme

10. Wings

Sessiz filmler arasında yer alan 1927 yapımı Wings: Birinci dünya savaşında iki avcı uçak pilotunun başından geçenleri anlatıyor. Filmdeki çikolata markası Hershey’i ise pilotların elinde her an görebilmeniz mümkün. Tebrikler Hershey! böylece herkese marka yerleştirmenin (ürün yerleştirme) filmlerdeki etkisini göstermiş oldun.

Marka Yerleştirme

9. Hawai 5-0

Markanın, yapımcıyla anlaşıp ortaya çıkarabileceği en kötü yerleştirmelerden birisiyle karşınızdayız. Sahilde Subway yiyen obez adam ne kadar güzel olduğundan bahsediyor. Marka yerleştirme yerine dizide resmen tanıtım standı açarak reklam kategorisine girmeyi başaran yerleştirmeler arasında.

Marka Yerleştirme

8. Power Rangers

Yeni ‘’Power Rangers’’ filminde oyuncuların hareketleri ve konuşmaları bile Krispy Kreme markası üzerine kurulmuş. Her karakterin neredeyse Krispy Kreme gittiğini ve mutlu bir şekilde Krispy Kreme hakkında koştuğunu göstermeleri. Filmdeki kötüler bile Krispy Kreme’de mutlu bir şekilde savaşın ortasında donut yiyor.

Marka Yerleştirme

7. Teenage Mutant Ninja Turtles

Eski filmlerinde Dominos yemeye bayılan ninja kaplumbağalarımız son filmlerinde Pizza Hut’ı sevmeye başlamışlar. Evet Rafael, Donatello, Leonardo ve Michelengelo pizzayı seviyor ancak bunu her seferinde Pizza Hut’ı göstererek yapmaları da göze batanlar arasında listesinde yer almasına neden oluyor.

Marka Yerleştirme

6. Little Nicky

Adam Sandler’ın canlandırdığı Little Nicky, şeytanın oğlu olarak öne çıkıyor. Eğer şeytanın oğlunun ateşle arası iyi olduğu için kızartmaları sevdiğini düşünürsek filmde söylediği şu cümle sırıtmayacaktır: “Lanet olası Popeye’s Chicken harika!” ama böyle bir şeyi düşünmemiz imkansız. Üstüne işler daha garip bir hal alıyor ve şeytanın havarilerine büyü yapan Adam Sandler hepsini Pop Eye’s’a mahkum ediyor.

Marka Yerleştirme

5. You’ve Got Mail

Tom Hanks ve Meg Ryan’ın oynadığı filmde iki oyuncu da sabah rutinlerini gerçekleştirirken Starbucks’a yolları düşüyor. Starbucks’ta Tom Hanks’e enerjik bir şekilde iyi günler dileyen çalışanı umursamazken Meg Ryan Starbucks’a gittiği anda mutlu bir şekilde kahvesini istiyor. Çalışan ise ücretsiz kurabiyeleri olduğunu isterse alabileceğini söylüyor ve herkes mutlu bir şekilde Starbucks’tan ayrılıyor.

Marka Yerleştirme

4. Transformers Age of Extinction

Transformers’ın çizgi filmi çıktığında amaçları oyuncaklarını satmaktı. İlerleyen zamanlarda görüldü ki Transformers ana mentalitesinden hiç uzaklaşmamış. Zengin bir iş adamı “Transformium” adı verilen maddenin peşinde ve bu madde insan zihnindeki canlandırdığı her şeye dönüşebiliyor. Peki zengin, güçlü iş adamımız hangi eşyaya dönüştürüyor koskoca Transformium’u? Beats…

Marka Yerleştirme

3. The Internship

Owen Wilson ve Vince Vaugnh’un canlandırdığı iki satış elemanı Google’da staja başlar. Doğal olarak ikilinin stajı Google’da olunca bütün film, Google’ın kültürüne, markasına ve ürünlerine odaklanır. Böylece marka yerleştirme yerine iki saatlik reklam filmi ile insanlar karşı karşıya kalmış olur.

Marka Yerleştirme

2. Mac and Me

Filmin çıkış noktası Steven Spielberg’in bilim-kurgu hikayelerinden derleme olmasıydı. Ancak filmin adından anlaşılacağı üzere Mac and Me adıyla birlikte tamamen 4 dakikalık reklam içeriğine dönüşmüş, Mcdonalds’ta çocukların mutlu olup dans edip arka planda sürekli McDonalds’ın logosunun göründüğü bir kesit bile yer alıyor.

Marka Yerleştirme

1. Paranormal Activity 4

Paranormal Activity’i hepimiz ucundan kıyısından bir şekilde duyduk. Paranormal Activity 4’te ise Xbox Kinect’i, geceleri kendi kendine odadaki her şeyi kayıt altında tutan ver paranormal olayları gösteren bir cihaz olarak göstermişler. Peki bu sizce Xbox Kinect’in daha fazla satılmasını mı yoksa bulunduğu atmosfer gereği daha az satış yapmasını mı sağlamıştır?

Marka Yerleştirme

İlgili Yazılar