Scroll to top
© 2019, b.i.r Agency | Brand in Royalty
Share
en tr

Cadillac: İkonik Bir Marka Yerleştirme (Ürün Yerleştirme) Modeli

Cadillac, 1902’den bugüne kalitesini koruyarak gelmeyi başarmış bir marka. Elbette ki bir markanın bunu başarabilmesi için belli başlı stratejiler izlemesi gerekiyor.  Cadillac gibi global bir markayı yönetmek için de iş ortaklıkları ve promosyonlar olmazsa olmaz niteliğinde. Cadillac’ın pazarlama stratejilerine baktığımızda özellikle ürün yerleştirmeyi son derece etkin bir biçimde kullandıklarını görüyoruz. Markaya kimlik kazandırmak Cadillac markası için çok büyük önem taşıyor. Bu kimliğe baktığımızda da markanın kendi deyimiyle bir “Amerikan hikayesi” yaratmaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Peki nedir bu Amerikan hikayesi? Cadillac markasının müşterilerinin zihninde yaratmak istediği bir marka imajı var. Markaya baktığımızda özellikle filmlerde aracı kullanan karakterlerin mesleği, sosyal statüsü ve geliri hakkında fikir sahibi olabiliriz. Zaten markanın tüketicisine katmak istediği kimlik de tam olarak bu. İkonik bir marka oluşturmak Cadillac markasının kurulduğu günden bu yana en büyük hedefi. Cadillac, Müşterilerine sadece bir araba değil, aynı zamanda yeni bir kimlik de kazandırıyor. Amerikan hikayesinden kasıtları da bu. Bu yüzden de izlediğimiz filmlerde aracı kullanan karakterlerin de markayla özdeşleştiğini görüyoruz. Marka, yüz yılı aşkın süredir hedefi olan başarı ve üstünlük tanımlarını film karakterleri üzerinden tüketicisine sunmayı tercih ediyor.

The Batman (1943)

Filmde Batman günlük kullanımda üstü açılabilen 1939 model 75 seri Cadillac tercih etmektedir. Batman gibi son derece ikonik ve güçlü bir karakterin bu aracı tercih etmesi tüketiciler üzerinde oldukça olumlu bir marka imajı oluşturmuştur.

To Catch A Thief (1955)

Alfred Hitchcock filminde. Fleetwood serisi 75 limuzin otelin dışında park etmiş bir şekilde görünür.

The Solid Gold Cadillac (1956)

Filmde yeni evlenen çifte altın rengi bir Cadillac hediye edilir.

En Cas de Malheur (1958)

1953 Cadillac 62 Serisi

A Hole In the Head (1959)

Frank Sinatra film boyunca 62 seri üstü açık Cadillac kullanır. Aynı zamanda film boyunca başka Cadillac modelleri görmek de mümkündür.

La Dolce Vita (1960)

Federico Fellini’nin bu meşhur filminde 1958 model 62 seri Cadillac kullanılmaktadır.

Dr. No (1961)

Cadillac 62 seri

Cadillac Fletwood 60 Special

1960 Cadillac Eldorado Biarritz

The Carpetbaggers (1964)

Bu araba uzun yıllar Cars of the Stars müzesinde sergilenmiştir.

Les Felins (1964)

Filmde Alain Delon’un da bulunduğu aksiyon sahnesinde 1958 seri 60 special kullanılmıştır.

The Battle of the Villa Fiorita (1965)

Çalınmış mücevherler ve değerli taşlar arabaya saklanır ve bu şekilde tüketici arabayı net bir biçimde görme imkanı bulur.

French Connection (1971)

Filmdeki karakter, 70 Fleetwood limuzin kullanmaktadır.

The Godfather 2 (1974)

Filmdeki önemli sahnelerden birinde dikkat çekici bir şekilde yerleştirilmiş 1956 Fleetwood 75 limuzin görürüz.

The Godfather 1 (1972)

Bu efsane filmde 1940 ve 1950’lilerden pek çok Cadillac görülür.

İlgili Yazılar