Scroll to top
© 2019, b.i.r Agency | Brand in Royalty
Share
en tr

Bugüne Kadar Yapılmış En İyi 10 Marka Yerleştirme!

Marka yerleştirme, geleneksel reklamcılığın yerini almaya başladı. Artık markalar içeriklere entegre olarak tüketicinin zihninde kalıcı yer edinmeye çalışıyorlar. Peki, bugüne kadar en iyi marka yerleştirmeler hangi içeriklerde, hangi markalar tarafından yapılmış? Gelin hepsine göz atalım:

Back to the Future

Back to the Future üçlemesi, Robert Zemeckis tarafından yönetilen komedi/ bilim-kurgu film serisidir. Filmin ana konusu zamanda yolculuk olduğu için farklı zaman dilimlerinde farklı markaları görmek mümkündür. Nike ve Pepsi gibi ünlü markalar bu seride marka yerleştirme yapmışlardır.

Filmin ana karakteri olan Marty, 2015 yılına geldiğinde Pepsi Perfect ve özel Nike ayakkabılarıyla karşılaşır. Nike firması 2008 yılında bu özel ayakkabı modelinden bin tane üretip, piyasaya çıkarmıştır. Aynı zamanda aslında yönetmen Zemeckis, ilk önce filmde marka yerleştirme için Coca Cola’yı tercih etmek istiyordu; fakat 20. yüzyıl boyunca Coca Cola’nın şişesi aynı olduğu için filmde Pepsi markasının kullanılmasına karar verildi.

Nike Marka Yerleştirme

Modern Family

Tüm dünyada ilgiyle izlenen Modern Family dizisinde Apple, yaptığı marka yerleştirmeyle dikkat çekmiştir. Bir bölümde Ipad, hikayenin merkezinde, tam da Apple yeni ürününü çıkarmadan üç gün önce yer almıştır. Bölümün hikayesinde, Ipad evin babasına doğum günü hediyesi olarak alınacaktır ve bu da yeni ürünün lansmanına denk gelmektedir. Ipad, Phil Dunphy karakterine hediye edildiğinde “Sanki Tanrı ve Steve Jobs bir araya gelip, seni seviyoruz Phil demişler gibi.” cümlesi kullanılmıştır. Ürün hikayenin içine entegre edilerek, 2010’nun en başarılı marka yerleştirme örneklerinden biri olarak yerini almıştır.

Apple Marka Yerleştirme

Top Gun

Filmin başrol oyuncusu Tom Cruise zaten Ray-Ban markasıyla “Riskli İş” filminde de işbirliği yapmıştır. Top Gun filminde Tom Cruise’un oynadığı ana karakter ve donanmadaki arkadaşları Ray-Ban’ın Aviator modeli güneş gözlüklerini takarlar. Bu marka yerleştirme sayesinde, Aviator model güneş gözlükleri film gösterime girdikten sonra yedi ay içinde satışlarını %40 arttırmıştır.

Ray-Ban Marka Yerleştirme

E.T.

Filmde yapılan Reese’s Pieces marka yerleştirmesi, bu sektörde çok önemli bir yere sahiptir. Filmde dokuz yaşındaki Elliot karakteri, E.T.’yi çalılıkların arasından çıkartmak için bu şekerlerden uzatır. Reese’s Pieces şekerlerinin satışları ise, filmin gösterime girmesinin ardından iki hafta içinde %65 oranında artmıştır. Bu rakamla birlikte marka yerleştirmenin ticari etkisinin ne kadar büyük olduğu net bir şekilde görülmüştür.

Cast Away

Filmde Tom Hanks’in oynadığı karakter, uçak kazası sonucunda, bir Güney Pasifik adasında mahsur kalmış bir FedEx çalışanıdır. Filmde marka yerleştirmesi yapılan FedEx, filmdeki oyuncular tarafından hem kullanılmış hem de diyaloglarda yer almıştır. FedEx’in küresel marka yönetimi müdürü Gayle Christensen, zaten marka bilinirliğinin Amerika’da fazla olduğu ve asıl etkiyi Asya ve Avrupa’da gördüklerini belirtmiştir.

FedEx Marka Yerleştirme

Sex and the City

Manuel Manolo Blahnik Rodriguez 69 yaşında İspanyol bir moda tasarımcısıdır ve aynı zamanda da kendi adına bir ayakkabı markasına sahiptir. Dizinin dördüncü sezonunda ana karakterlerden biri olan Carrie bir çift siyah ayakkabı bulur ve “Bunların ne olduğunu biliyor musun? Manolo Blahnik Mary Janes. Bence bunlar şehir ayakkabısı efsanesi.” Cümlesini kurar. Dizide devamlı olarak kullanılan bu marka yerleştirme, marka sahibine uluslararası alanda büyük bir ün getirmiştir.

Manolo Blahnik Marka Yerleştirme

Bullitt

Bullitt 1968 yılında gösterime girmiş ve özellikle araba takibi sahneleriyle adından söz ettirmiş bir filmdir. 2001’de Ford Mustang GT’nin Bullitt ismiyle özel bir modelini çıkarmıştır ve bu model toplamda 5.582 tane satmıştır. 2007’de de yeni bir versiyonu yeniden piyasaya sürülmüştür. Mühendisler motorun çıkardığı sesi filmdeki sesle aynı olmasına dikkat ederek üretmişlerdir. Bu da marka yerleştirmenin pazarlamada ne kadar etkin bir rolü olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Ford Marka Yerleştirme

Mad Men

Mad Men dizisi özellikle ilk sezonuyla, marka yerleştirmeyi anlamak açısından izlenebilecek en iyi işlerden biridir. Dizideki Don Draper karakteri, Kodak temsilcilerine yeni bir ürün için reklam fikri sunmalıdır. Kodak çok iyi bir marka yerleştirmeye bu diziyle beraber imza atmıştır çünkü ürün belirtilir, kullanılır, ekranda gösterilir, ana karakterle bağlantısı vardır ve aynı zamanda dizide bir metafor olarak da yer alır.

Kodak Marka Yerleştirme

Cast Away

Wilson marka yerleştirmesinin en iyi marka yerleştirmelerinden biri olmasının en önemli sebebi markanın film içinde bir karaktere dönüşmesidir. Filmde bir adaya hapsolan Tom Hanks’in oynadığı Chuck karakteri, uçaktan düşen kutulardan birini açtığında Wilson marka voleybol topu bulur. Bu voleybol topuna Wilson adını verir ve adada yalnızlığına böyle çözüm bulur. Wilson markası filmden sonra özel olarak filmdekiyle birebir bir voleybol topu üretmiştir. Hala bu ürünü internet üzerinden bulup satın almanız mümkündür. Bu da marka yerleştirmenin kalıcılığını gösterir.

Wilson Marka Yerleştirme

Yol Ayrımı

Yol Ayrımı filminde yapılan Volvo marka yerleştirmesi içeriğin amacına hizmet etmiştir. Bu yüzden de sosyal medyada kendiliğinden gündem olarak başarısını kanıtlamıştır. Bu sayede Volvo uzun yıllar boyunca adından söz ettirecek bir marka yerleştirme projesine de imza attığı gibi aynı zamanda da sanat eserinin bir parçası olarak varlığını her zaman sürdürecektir.

Volvo Marka Yerleştirme

İlgili Yazılar